Demir Çelik Sektörü Haberleri ve Resmi Satış Siteleri Yeni Yüzüyle Faalityetlerine Başladı

26.04.2013

Yenilenen yüzleriyle Demir Çelik sektörüne ait haberleri bulabileceğiniz, hem de Demir Çelik ürünlerini satın alabileceğiniz siteleri sizler için derledik..

 Devamını Oku..

Çelik Sektörü Sıkıntılı Bir Süreçten Geçiyor

22.04.2013

19 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Olağan Genel Kurul toplantısının açılışında, kurul üyelerine bir konuşma yapan TÇÜD Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yusuf Aslan, çelik sektörümüzün 2000’li yıllarda oluşturduğu yeni kapasitelerin de desteği ile, yüksek oranlı üretim artışları gerçekleştirdiği hususuna atıfla, sektörün son 10 yılda, ham çelik üretim kapasitesini % 123, ham çelik üretimini % 117, ihracat miktarını % 70 ve ihracat değerini % 400 oranında arttırma başarısını gösterdiğini, üretim artışında Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ardından en iyi performansı elde eden Türkiye’nin, ihracat artışında da üst sıralarda yer aldığını ve sektörümüzün bu performansı ile, 2012 yılında dünyanın en büyük 8’inci çelik üreticisi ve ihracatçısı konumunu elde ettiğini açıkladı.

Devamını Oku..

Çelik Sektörü Son 5 Yılda Krizi Fırsata Dönüştürmüştür

22.04.2013

19 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Olağan Genel Kurul toplantısında Sayın Bayram Yusuf Aslan’dan sonra bir genel kurul üyelerine hitaben bir konuşma yaşan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sayın Halil Şahin, 26 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilen son Genel Kurul’dan bu yana, çelik sektörümüzün ham çelik üretim kapasitesinin 11 milyon ton artış göstererek, 49 milyon tona ulaştığını vurguladı. 2008 global finans krizi öncesinde ve kriz esnasında sürdürülen çalışmalar neticesinde devreye giren kapasitelerin, sektörün krizi büyüyerek atlatmasına imkân sağlamasından memnuniyet duyduklarını, 2009 yılındaki seviyesine kıyasla, kapasitesini % 28 oranında artırması, üretimini % 42 oranında yükselterek, 25 milyon tondan, 36 milyon tona çıkarması, sektörün krizi fırsata dönüştürme becerisini göstermesi açısından önem taşıdığını belirten Şahin, aynı dönemde, toplam demir çelik ürünleri ihracatımızın, % 40’ın üzerinde artışla, 12 milyar dolardan 17 milyar dolara, birim ihracat değerimizin ise, 2009 yılındaki 641 $ seviyesinden, 845 $ seviyesine çıkmasının, sektörümüzde sadece nitelik açısından değil, nicelik açısından da bir gelişme içerisinde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Devamını Oku..

Sitemizde 2012 Yıl Sonu İtibarıyla En Çok Aranan Kelimelerin Listesi, Meta Tag – Keywords

08.01.2013

2012 web sitesi istatistiklerine göre şirketimize ait olan;

 Kardemir.info
KardemirSatis.com
DemirCelik.info
KarabukDemirCelik.com
DemirFiyatlari.us
DemirHaberleri.org
KarDemirCelik.com
DemirNakliye.com ve www.ONKADEMiRCELiK.com internet sitelerimizde en çok aranan kelimeleri sizler için derledik..

Devamını Oku..

Çelikten İyileşme Sinyalleri

11.04.2014

Üretim ve ihracattaki düşüş sebebiyle aylardır sıkıntılı günler geçiren çelik sektöründen, aşağı yönlü hareket dururken, iyileşme sinyalleri gelmeye başladı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nden (TÇÜD) yapılan açıklamada, nihai mamul üretiminin artış gösterdiği ifade edilerek, “Yılın ilk iki aylık döneminde, Türkiye’nin nihai mamul üretimi 5.65 milyon ton seviyesinde gerçekleşti” denildi.

Çelik sektörünün ocak şubat dönemi performansı TÇÜD tarafından değerlendirildi. Yapılan açıklamada,, ekonominin %4 oranında büyüdüğü 2013 yılında ham çelik üretiminin %3.4 oranında gerileyerek, son on yıldan bu yana ilk kez ekonomideki büyümenin tersine bir gelişme gösterdiği hatırlatıldı. “2014 yılının Ocak ayındaki yavaşlayarak da olsa % 0.9oranında gerçekleşen gerilemenin ardından, Türkiye’de şubat ayındaki ham çelik üretimi, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %0.7 oranında artışla 2.666 milyon tona ulaştı” denildi. Ocak-Şubat döneminde ise, Türkiye’nin ham çelik üretiminin, önceki yılın aynı dönemine kıyasla sadece %0.1 oranında düşüşle 5.45 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği bildirildi.

Ham çelik üretimindeki gerilemeye rağmen, Türkiye’nin nihai mamul üretiminin ise artış gösterdiği kaydedildi. 2014 yılının ilk iki aylık döneminde Türkiye’nin nihai mamul üretiminin %0.7 oranında artışla, 5.65 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Türkiye’nin nihai mamul üretime, 2013 yılının kasım ayında 3.4milyon ton ile yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, kasım ayından bu yana düşüş eğilimi gösteriyor” denildi.

İnşaat Sektörü, Gerilemede Etkili

2013 yılında güçlü artış gösteren Türkiye’nin çelik ürünleri tüketiminin, Ocak-Şubat döneminde % 3.3 oranında düşüşle 4.6 milyon seviyesinde gerçekleştiği ifade edilirken, bu düşüşte, ağılıklı bir şekilde inşaat sektörü tarafından tüketilen uzun ürünlerin, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7.4 oranında gerilemesinin etkili olduğu bildirildi.

Ocak-Şubat döneminde, toplam çelik ürünleri ihracatının miktar açısından %3.4 düşüşle 3.14 milyon tona; değer açısından ise %1.2 oranında düşüşle 2.6 milyar dolarak gerilediği dile getirildi.

İlk iki ayda, toplam çelik ithalatının, miktar açısından %12.6 oranında düşüşle 2.08 milyon tona, değer açısından ise % 7.3 oranında düşüşle 1.85 milyar dolara gerilediği belirtilirken, “İthalattaki düşüşle, ihracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın Ocak-Şubat dönemindeki % 132 seviyesinden % 141’e çıktı” denildi.

İnşaat Sektöründeki Hareketlilik Talebi Artıracak

Önümüzdeki sürece yönelik beklentilerin de paylaşıldığı açıklamada; “Yerel seçimlerin ardından belirsizlik ortamının kısmen giderilmiş olmasının ve ekonominin yeniden istikrar sürecine gireceği yönündeki beklentilerin, çelik tüketicisi sektörlerden gelen talepte artışa yol açacağı, benzer şekilde inşaat sektörünün yaz dönemi için hazırlıklarına başlamasının da yurtiçi talepteki iyileşmeye imkan vereceği değerlendiriliyor” denildi.

KARDEMİR, otomobil lastiğinde yerli çelik dönemini başlatıyor

21.04.2014

KARDEMİR, yapımına başladığı gelecek yıl tamamlanması planlanan çelik ve kangal haddehanesinde otomobil lastiği çeliği üretecek

- Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), yapımına başladığı çelik ve kangal haddehanesinde, ithal edilen otomobil lastiği çeliğini üretecek.

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sanayileşmesi ve gelişmesine paralel, kendilerinden başka kimsenin yapamayacağı ihtiyaç duyulan ürünleri imal etmek istediklerini söyledi.

Bu bağlamda Türkiye’de bulunmayan haddehaneyi kurmak için kolları sıvadıklarını anlatan Demirel, şöyle konuştu:

“Yapımına başladığımız haddehane, dünyanın en iyisi. Ülkemizde ikincisi yok. 700 bin ton kapasiteli. Burada düşük ve yüksek karbonlu, yüksek alaşımlı, rulman, otomat, yay, kaynak, otomotiv, kangal ve kaliteli çubuk çelikleri üretilecek. TÜBİTAK’la çalışma yapıyoruz. Otomobil lastiklerinde kullanılan çelik telleri bu zamana kadar hep ithal etmişiz. Ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracağız. Bu lastik çeliklerinin üretimi ve dökümü için tesisimiz uygun. Çeliğin iç temizliği çok önemli. Bu çeliği de ülkemizde bizden başka kimse yapamaz.”

“Haddehane, gelecek yıl bitecek” 

Demirel, haddehane inşaatının devam ettiğini belirterek, montaj çalışmalarının da sürdüğünü dile getirdi.

İnşaatın bazı bölümlerinde Alman firmayla ortak çalışacaklarını kaydeden Demirel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çelik ve kangal haddehanesinin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor. Tamamlandığında en başta otomobil lastiklerinde kullanılan çeliği üretebileceğiz. Artık farklı şeyler de yapalım istiyoruz. Ülkemizi ray üretiminde büyük ölçüde dışa bağımlılıktan nasıl kurtarmışsak, bu alanda da bunu başaracağız. Ray profil haddehanemizi tam kapasite kullanabiliyoruz. Yeni haddehane ile de üretimimizi bu kaliteli çelikler tarafına kaydıracağız. Dolayısı ile katma değeri çok daha yüksek olan bu ürünler bizi farklı kılacak.”

 

TCMB kararının TL’ye olumlu etkisi Ukrayna gerginliği nedeniyle kısa sürdü

25.04.2014

• Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s Rusya’nın kredi notunu «BBB-» ile yatırım yapılabilir seviyenin en alt düzeyine indirdi ve görünümü ise «negatif» olarak belirledi. Buna gerekçe olarak Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyonun yabancı ve yerli sermaye çıkışlarını artıracağı ve halihazırda zayıf seyreden büyüme görünümünü daha da zayıflatacağını belirtti.• Japonya’da Mart ayında manşet enflasyon yıllık %1,6 ve gıda hariç enflasyon %1,3 artış gösterdi. Tüketim vergisi artışı enflasyonu yukarı yönlü etkiledi; vergi artışının etkisi hariç tutulduğunda ise enflasyon yıllık %0,8 artışla genel trendine uygun bir seyir izledi.
• Döviz piyasalarında dün 102,1’e kadar gerileyen USD/JPY, bu sabah enflasyon verisinin etkisiyle 102,5 seviyelerine kadar yükseldi; ancak ABDJaponya arasında görüşülen Trans Pasifik İşbirliği’nde ticaret anlaşmasının finalize edilememesiyle geriledi; 102,3 seviyelerinden işlem görüyor.
• ABD’de olumsuz hava koşullarının etkisinin ortadan kalkmasıyla veriler olumlu gelmeye devam ediyor: Dayanıklı mal siparişleri Mart’ta aylık %2,6 artış gösterdi. Ulaşım hariç siparişlerdeki artış %2 olarak gerçekleşti.İşsizlik maaşı başvuruları ise beklentilerin üzerinde geldi: Haftalık 24 bin artış göstererek 329 bin olarak gerçekleşti. Verinin yüksek gelmesinde tatilin etkili olduğu değerlendiriliyor.
• TCMB, politika faiz oranlarından yalnızca geç likidite borç verme oranını değiştirdi: %15’den %13,5’e indirdi. Gecelik borç verme faizi %12, borçlanma faizi %8 ve haftalık repo ihale faiz oranı %10’da sabit tutuldu.TCMB’nin tonu daha az “şahin” iken; enflasyona ilişkin risklerin daha az altı çizildi. Kararın ardından 2,1430 seviyelerinden 2,1280 seviyelerine kadar gerileyen $/TL, bu sabah 2,1360 seviyelerinden işlem görüyor. BIST-100 ise tahvil ve döviz piyasasındaki olumlu havaya rağmen TCMB kararının ardından bankacılık hisselerine gelen satışlarla %1,1 geriledi.
• Küresel hisse senedi piyasalarında dün Ukrayna gerginliğinin artması ve ABD’de Apple’in (%8) bilançosunun beklentilerden iyi gelmesi öne çıktı. ABD ve Avrupa’da endeksler genel olarak önemli bir değişim göstermediler. Asya borsalarında ise bu sabah satıcılı bir seyir hakim. Hang Seng ve Kore’de Kospi endeksleri %1,4 oranında değer kaybederken,Japon’ya da Nikkei 225 endeksi ise yatay bir seyir izliyor.
• Ukrayna gerginliği emtia piyasalarında da etkili oldu. Altın günlük bazda %0,7 oranında primlenirken bu sabah 1.292 $/ons’un zerinden işlem görüyor, Brent petrol de günlük 1,2 $ artarak 110 $’in üzerine ulaştı.
• Tahvil piyasalarında ABD 10 yıllık tahvil getirisi sınırlı düşüş ile %2,68’in altına gerilerken, yurtiçinde dün gösterge tahvil getirisi 11 baz puan düşerek %9,73 seviyesine geriledi. 10 yıllık tahvil getirisi de 16 baz puan gerileyerek günü %10,0 seviyesinden kapattı.
• Türkiye’de yılın ikinci çeyreğin ilk ayına yönelik öncü göstergeler – kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi – ekonomik
aktivitenin ivmelenmeye devam ettiğini teyit etti. Mevsimsellikten arındırılmış (m.a.) kapasite kullanım oranı, Nisan’da aylık bazda 0,7 puanartarak %75,0 ile 2014’ün en yüksek seviyesine yükseldi. Reel kesim güven endeksinde de, (m.a.) Şubat ayında başlayan toparlanmanın Nisan ayındagüçlenerek devam ettiği görülüyor. Endeks 1,3 puan artarak 106,8 ile son 4 ayın en yüksek değerini aldı.

ECB’den Haziran’da genişleyici bir adım sinyali…

09.05.2014

Avrupa Merkez Bankası (ECB) deflasyonist risklere karşı Haziran ayında yeni bir miktarsal genişleme programına gideceğinin sinyalini verdi. ECB uzun süreli düşük enflasyon beklentisini korurken, enflasyonun 2015 yılı süresince kademeli artmasını, %2 hedefine ise 2016 yılının sonunda yaklaşmasını öngörüyor. ECB Başkanı Draghi, komite üyelerinin enflasyonun mevcut seyrinden memnun olmadığını ve Haziran başında yeni ekonomik projeksiyonların ardından «geleneksel olmayan genişleyici bir adım atabileceklerini belirtti. • Euro Bölgesi’nde ekonomik görünüme ilişkin riskler ise aşağı yönlü görülüyor. Jeopolitik riskler, global finansal piyasalardaki gelişmeler gelişmekte olan ülkelerin ekonomik koşulları negatif olarak etkileme potansiyeline sahip. Ayrıca, iç talebin ve ihracatın beklenenden zayıf  seyri diğer aşağı yönlü risk unsurları. Kredi koşulları zayıf seyrini sürdürüyor: Firmalara verilen krediler daralırken, hanehalkı kredileri ise, 2013 başından beri aynı düşük yatay seyrini sürdürüyor.
• €/$ paritesi Draghi’nin konuşması öncesinde 1,3993 ile yaklaşık 2,5 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra, Haziran ayında genişlemeye gidilebileceği yönündeki açıklamasıyla sert geriledi; bu sabah 1,3840 seviyelerinde.

• Euro Bölgesi’nde çevre ülkelerin tahvil getirileri de gerilemeye devam etti. İtalya’da 10 yıllık tahvil getirisi %2,92’nin altına inerek tüm zamanların en düşük seviyesine, İspanya 10 yıllıkları da %2,87 seviyesine geriledi. Almanya 10 yıllıkları ise %1,44 seviyesinde yatay.

• Avrupa’da hisse senedi piyasaları da dün alıcılı bir seyir izledi. Dax %1’e yakın primlenirken, İtalya ve İspanya borsaları da sırasıyla %2,3 ve %1,7 primli. Bu sabah Asya piyasalarında ise karışık bir seyir hakim.

• Gelişmekte olan ülke para piyasalarında ise olumlu hava devam ediyor: Ruble, dolara karşı dün son 3 ayın en yükseğini gördükten sonra, gün içinde kazançlarını geri aldı; %0,2 kayıp. Güney Afrika randı ise olumlu politik gelişmelerle dün %1,1 değer kazanarak yaklaşık 5 ayın en yükseğine çıktı.

• $/TL de son 2 haftadır aralıksız düşüyor; bu sabah 2,0775 seviyelerinden işlem görüyor. BIST-100 de dün %1,1 değer kazandı.

• Yurtiçi tahvil piyasalarında ise 10 yıllık tahvil getirisi %9,20’ye yükselerek yeniden, %9,08’e gerileyen gösterge tahvil getirisinin üzerine çıktı.

• Emtia piyasalarında altın dün yatay seyretmesinin ardından bu sabah sınırlı yükseliş ile 1.291$/ons’dan işlem görüyor. ABD’de petrol stoklarının artış göstermesi, Ukrayna gerginliğinin azalmasıyla 100 $’a kadar gerileyen WTI petrol bu sabah 100,4 $ seviyelerinde. Nikel ise Brezilyalı bir üreticinin üretimini durdurmasıyla %3,9 oranında primlendi ve son 2 yılın zirvesine
yükseldi.

• Sanayi üretimi, Mart ayında yıllık bazda %4,2 artarken, ilk çeyrekteki yükseliş de %5,3’e ulaştı. İlk çeyrekte tüketim malı üretimi artmış; buna karşın tüketim malı ithalatı azalmıştır. Benzer şekilde yatırım malları ithalatı %0,5 oranında gerilerken, yatırım malları üretiminde %4’lük, ara malı üretiminde %6.5 artışlar söz konusu. Sanayi üretimi verisi ekonomik aktivitenin ılımlı ve iç talep-dış talep kompozisyonu açısından da dengeli bir artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

 

Çin’de yeni teşvik beklentileri borsaları olumlu etkiliyor…

            12.05.2014

• Global piyasalar, yeni haftaya euronun zayıf seyri ve Çin hisse senetlerindeki pozitif havayla başlıyor. Brent petrol de Ukrayna-Rusya’ya ilişkin gerginliğin yeniden artmasıyla 3 gün sonra ilk defa sınırlı olmakla birlikte yükseldi.• EUR/USD, geçtiğimiz hafta 2,5 yıl sonra ilk defa 1,40 seviyelerini test ettikten sonra Draghi’nin Haziran’da varlık alım programına başlanabileceği sinyaliyle hızlı gerilemeye başlamıştı; bu sabah da 1,3760 ile son bir ayın en düşük seviyelerinden işlem görüyor.Paritenin önemli bir teknik seviye olan 100 günlük hareketli ortalaması 1,3708’de bulunuyor.
•Çin Başkanı, yavaşlama endişelerinin oluştuğu Çin ekonomisinde büyüme için «yeni normal» seviyelerin kabul edilmesi gerektiğini açıkladı. Politika yapıcılar 2014 yılı hedefi olan %7,5 büyümeyi sağlamaya çalışırken (ilk çeyrek büyüme: %7,4), kredi balonunun oluşmasını da engellemeye çalışıyor; bu yüzden yatırım harcamalarını sınırlayarak büyümenin kalitesini artırmaya çalışıyor. Çin’de ekonominin 2014’de 1990 yılından bu yana en zayıf büyümeyi kaydetmesi beklenirken, Çin devleti şu ana kadar vergi teşviki ve altyapı yatırımları ile büyümeye destek sağladı.

•Hükümetin yeni dönemde sermaye piyasalarına ilişkin teşvikler açıklayacağı spekülasyonları bu sabah hisse senetlerini olumlu etkiliyor.

.Haberlerde halka açık şirketlerdeki yabancı limitinin gevşetilmesi, sıcak paraya konulmuş olan kotaların artırılması ve emtia işlem hacmini artırıcı teşviklerin geliştireceği söylentileri mevcut.

•Şangay ve Hang Seng endekslerinin her ikisi de bu sabah %2 primle işlem görüyor. Japonya’nın Nikkei 225 endeksi ise bu yükselişlere katılmayarak yatay seyrediyor.
•Emtia piyasalarında altının yatay seyri sürerken, Brent petrol 3 gün sonra %0,5 civarında primli. Brent ayrıca bir hafta sonra ilk kez 100 günlük hareketli ortalamasının (108,1 $/varil) üzerinden işlem görüyor.
•Yurtiçi piyasalarda yeni haftaya gösterge tahvil faizi %9,07 ve USD/TL 2,0780 ile Cuma günkü kapanışlarına yakın seviyelerden başladılar.BIST-100 için bu haftaki teknik bant tahmini beklentimiz 74.500-77.250 aralığıdır.
•Bu hafta yurt içinde Salı günü Mart ayı cari işlemler dengesi,Perşembe günü Şubat ayı işsizlik oranı ve Cuma günü özel sektörün
yurtdışından sağladığı kredi borcu verileri ve TCMB beklenti anketitakip edilecek. Cari açığın, Mart ayında daralmaya devam etmesini bekliyoruz; aylık açık beklentimiz 3,2 milyar $. TCMB beklenti anketinde ise uzun vadeli enflasyon beklentilerinin seyri izleniyor olacak
•Yurt dışında ise Salı günü Almanya’da Mayıs ayı ZEW ekonomik 
beklenti endeksi, Çarşamba günü Almanya’da Nisan ayı enflasyon,Perşembe günü Euro Bölgesi Nisan ayı enflasyon ve ilk çeyrek öncü büyüme verisi takip ediliyor olacak.

 

ABD borsaları tarihi zirvelerinde…

13.05.2014

•Çin’de veriler ekonomide yavaşlamanın devam ettiğine işaret ediyor.Sanayi üretimi Nisan 2009’dan bu yana en düşük büyümesini kaydetti: Nisan’da yıllık artış %8,8’den %8,7’ye geriledi. Perakende satışlarda ise yıllık artış %12,2’den %11,9’a gerileyerek Aralık 2008’den bu yana en düşük artışı gösterdi.
•Çin’de sabit yatırımların yıllık artışı %17,3’e geriledi. Geçtiğimiz yıllarda bu oran %20+ idi. Çin’de büyümenin kompozisyonunda tüketimin payı artırılmaya çalışılıyor. Çin’de yeni normal büyüme seviyeleri %7 seviyelerinde şekilleniyor. Politika yapıcılar 2014 yılı hedefi olan %7,5 büyümeyi sağlamaya çalışıyor.
•Küresel risk iştahının yüksek seyri, şirket satın alma haberleri borsaları olumlu etkilemeye devam ediyor.Teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselen ABD hisse senedi piyasaları tüm zamanların en yükseğine ulaştı. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla %1 ve %0,7 oranında yükselerek rekor seviyelere ulaştı. Teknoloji hisselerinin bulunduğu Nasdaq endeksi ise %1,8 oranında primlenerek 4144 seviyelerine ulaşmasına rağmen dot-com balonunun oluştuğu 2000 yılındaki zirvesinin halen %18 altında.
• Avrupa’da Stoxx Europe 600 endeksi de Ocak 2008’den bu yana yüksek yükselirken, yılbaşından bu yana %3,7 primlenmiş durumda.
Almanya DAX endeksi ise %0,3 ile Şubat sonunda bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi ve tarihi zirvesine yaklaştı.
•Bu sabah Asya piyasalarında da iyimser havanın devam ettiği görüldü. Gelişmiş ülke piyasalarındaki olumlu seyir ve Hindistan’da piyasa dostu muhalefet partisinin seçim sonrası anketlerde önde gitmesiyle Sensex endeksi %1,6 oranında yükselerek tüm zamanların
en yüksek seviyesine yükseldi. Japonya’da Nikkei 225 endeksi bu sabah Yen’in de zayıflamasıyla %1,8 oranında primli.
•Döviz piyasalarında, €/$ 1,3760 seviyelerinde durağan seyrediyor.USD/JPY Japonya cari açığının tüm zamanların en yükseğine
gelmesiyle yükselmeye devam ediyor; bu sabah 102,3 seviyelerinde.Gelişmekte olan ülke para piyasaları ise dün sakin bir seyir izledi.
Hindistan rupisi olumlu siyasi havanın etkisiyle dün dolara karşı son 9,5 ayın en yüksek seviyesini gördü. $/TL son 4,5 ayın en düşük
seviyesi olan 2,0670’i gördükten sonra kademeli yükselişini sürdürüyor bu sabah 2,0810 seviyelerinde.
•Emtia piyasalarında altın 1.300 $/ons’un üzerini test etmesinin ardından bu sabah 1.292 $/ons seviyelerinden işlem görüyor. Brent
petrol ise 108,4 $ seviyesinde yatay bir seyir izliyor.
•Yurtiçi tahvil piyasalarında gösterge tahvil getirisi gün içinde %9,50 seviyelerine kadar çıkarken, günü %9,25’ten yatay kapadı. 10 yıllık tahvil getirileri ise günü %9,56 ile son 2 haftanın en yükseğinden kapadı.
•Yurt içinde bugün Mart ayı cari işlemler verisi izlenecek. Beklentimiz cari işlemlerin Mart’ta 3,2 milyar $ açık vermesini bekliyoruz

 

Global borsalarda olumlu seyir…

22.05.2014

•Fed Nisan ayı toplantı tutanaklarını açıkladı: Genişleyici para politikasından çıkış planları konusunda tartışmaların sürdüğü görülüyor.Fed üyelerinden bazıları Fed’in bilançosunu küçültmeye başlamadan önce ne kadar süre daha beklemesi gerektiği, bazıları ise işsizlik ve enflasyon normal seviyelerine geldikten sonra dahi faiz oranların ne kadar süre normal seviyesinin altında kalmaya devam edeceği konusunda daha fazla bilgi verilmesini talep etti. Üyeler arasında istihdam piyasasındaki gelişmelere ilişkin de farklı görüşler olduğu görülüyor.
•İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantı tutanakları, 2009 yılından bu yana %0,5 ile rekor düşük seviyede tutulan politika faizinin artırımına beklenenden önce başlanabileceğine işaret ediyor. Tutanaklar,ekonomideki güçlü toparlanmayla bazı üyelerin yaz aylarında faiz artırımı için oy kullanabileceklerini gösteriyor. İngiltere, ilk çeyrekte çeyreksel bazda %0,8 büyüdü, işsizlik oranı ise %6,8’e geriledi (hedef %7 idi). Enflasyon oranı ise Nisan’da %1,8 oldu (hedef: %2). Ancak, konut piyasasında balon riskine dikkat çekildi.
•Rusya ile Çin arasında, 10 yıl süren görüşmelerin sonucunda, doğalgaz ticareti anlaşmasına varıldı. Toplam değeri 400 milyar $ olan anlaşmaya göre, Rusya Çin’e 30 yıl boyunca yılda 38 milyar metreküp doğalgaz sağlayacak. İletim 2018 yılında başlayacak. Bu stratejik anlaşmayla Rusya, alternatif enerji ithalatı yolları arayan Avrupa’ya olan ihraç bağımlılığını da azaltmış oluyor.
•Döviz piyasalarında €/$ paritesi dün 1,3635 seviyesine kadar gerileyerek son 3 ayın en düşük seviyesini gördü; bu sabah 1,3670 seviyelerinden işlem görüyor. Dün 100,8 ile son 3,5 ayın en düşüğüne gerileyen USD/JPY, bu sabah 101,7 seviyelerinde. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise artan risk iştahıyla dün dolara karşı %0,8’e ulaşan değer kazançları görüldü.
•Emtia piyasalarında altın, 1.293 $/ons seviyelerinde yatay seyrini koruyor.Endüstriyel emtialardan bakır, Çin verisinin ardından günlük bazda %0,7’lik artış kaydetti. Çin’de imalat sanayine ilişkin beklentileri gösteren PMI endeksi 49,7 ile son 5 ayın yükseğine çıktı. Bununla birlikte büyüme üzerinde özellikle konut sektörü kaynaklı aşağı yönlü riskler mevcut. LME’nin takip ettiği bakır stokları da yılbaşından bu yana %51 oranında düşüş gösterdi ve Eylül 2008’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.
•ABD ve Avrupa borsalarında dün alıcılı bir seyir hakim oldu. ABD’de S&P 500 endeksi %0,8 değerlenirken, petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel enerji hisselerindeki primler öne çıktı. Finansal hisseler arasında da Godman Sachs’ın %1,9 yükselişi dikkat çekti. Avrupa borsalarında çekirdek ülke endeksleri %0,5 civarında daha sınırlı, çevre Avrupa ülkeleri %1 civarında primlerle kapandılar.
•Asya borsalarında bu sabah Japonya’nın Nikkei 225 endeksi ABD borsalarındaki olumlu havanın, yenin değer kaybetmesinin ve Çin’in
olumlu verisinin etkisiyle %2 primlenirken, Hong Kong ve Şangay endekslerinde %0,5 civarında daha sınırlı yükselişler görülüyor. Rusya-Çin doğalgaz anlaşmasının ardından bu sabah China Gas Holdings’in hisselerinin %6 primi dikkat çekiyor.
•TL cinsi varlıkların geneline dün talep arttı. BIST 100 endeksi günlük bazda %1,6 oranında yükselerek 76.000 seviyesinin üzerine çıkarken, tahvil getirileri de geriledi. Gösterge ve 10 yıllık tahvil getirileri 9 baz puan düşüş ile sırasıyla %9,10 ve %9,19’a geriledi. $/TL de dün 2,1194’e kadar yükselmesinin ardından bu sabah 2,09 seviyesinden işlem görüyor.

 

S&P Türkiye’nin notunu ve görünümünü değiştirmedi…

      23.05.2014                   

•Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmezken, görünümü «negatif»de bıraktı. Baz senaryosunda 2014-2015 dönemi ortalama büyüme tahmini %2,6 olmakla birlikte ekonomide sert iniş olasılığı nedeniyle görünümü negatifte tuttuğunu belirtiyor. Politik ortamın daha az öngörülebilir olduğunu ve bunun da ekonominin dış şoklara karşı dayanıklılığı üzerinde baskı yarattığını ve uzun vadeli büyümesine da zarar verdiğini belirtti. İhracat performansındaki iyileşmeye bağlı olarak cari işlemler açığında daralma görülmekle birlikte açık halen yüksek. Kamu borcunun milli gelire oranının 2014 sonunda %34 ile yönetilebilir seviyede olacağı ve 2009 yılından bu yana iç borcun ortalama vadesinin uzadığı vurgulanırken, bunların Türkiye’nin güçlü yönleri olduğu belirtildi.
•TCMB dün 1 haftalık repo (politika) faizini 50 baz puan indirerek %9,5 seviyesine çekti. Faiz koridorunda ise üst ve alt bantları sırasıyla %12 ve %8’de sabit tuttu. TCMB faiz indiriminde, azalan belirsizliklerin ve tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşüş görülmesinin etkili olduğunu belirtti. Politika faizinde 50 baz puanlık bu ölçülü indirimin; temel olarak, global piyasalarda yaşanan göreli daha olumlu koşulları yansıttığını ve enflasyon göstergelerinde belirgin bir iyileşme görülüne kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini değerlendiriyoruz.
•Dün TCMB açıklamasının ardından 2,08 seviyesine kadar düşmüş olan $/TL, bu sabah S&P’nin açıklaması sonrasında önemli bir değişiklik göstermedi ve 2,0844’den işlem görüyor. Gösterge faiz dün günlük bazda 42 baz puan gerileyerek 19 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesine 10 yıllık tahvil getirisi ise 6 baz puanlık sınırlı bir düşüş ile %9,13’e düştü. BIST 100, bankacılık hisseleri öncülüğünde günlük bazda %2,1 oranında primlendi ve 78.000’nin üzerine çıktı.
•Döviz piyasalarında dolar endeksi (DXY) dün günü son 1,5 ayın en yükseğinden tamamlarken, €/$ gerileyişini sürdürüyor; bu sabah 1,3645 seviyelerinde. Çarşamba günü 100,8 seviyelerine kadar gerileyen USD/JPY ise bu sabah 101,7 seviyelerinden işlem görüyor.
•ABD borsaları dün küçük ölçekli şirketler ve bioteknoloji şirketleri öncülüğünde yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq %0.55 ile öne çıktı. Asya borsalarında ise Nikkei 225 dünkü %2,1`lik artışın ardından bugün %1 artış gösteriyor.
•FT’nin haberine göre İsviçre bankası Credit Suisse, 3 yıl sonra ilk defa önemli bir tahvil ihracına çıkarak 5 milyar $ borçlandı. İhraca 10 milyar $ talep geldiği belirtiliyor. Credit Suisse, bu hafta içinde ABD vatandaşlarının vergi kaçırmalarına yardım ettiğine ilişkin ABD resmi makamları tarafından açılan davada 2,6 milyar $ tutarında cezayı ödemeyi kabul etmiş ve ardından kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bankanın kredi notunu “durağan”dan “negatif”e indirmişti.
•S&P İspanya’nın uzun ve kısa vade yabancı/yerel kredi notlarını «BBB-/A-3» seviyesinden «BBB/A-2» ye yükseltirken görünümü de durağan olarak açıkladı. Fitch de Yunanistan’ın «B-» olan notunu «B» ye yükseltti.
•General Electric (GE), Fransız enerji şirketi Alstom’u satın almak için yaptığı 17 milyar $ teklifin geçerlilik süresini 3 hafta daha uzattığınını açıkladı. Fransız hükümeti bir süredir GE ile Fransız çalışanların işlerini koruması ve Fransızların nükleer güç teknolojisine erişiminin devam etmesi gibi konuları tartışıyordu. Alstom, GE’nin teklifini prensipte kabul ettiklerini açıklamalarına rağmen bu adım Siemens’in de yeni bir teklif ile gelmesine olanak sağlayacak.