GÜNLÜK BÜLTEN - 02.02.2023

Resim

Yurt dışında Euro Bölgesi enflasyon verisi takip edilecek

● Yurt içinde imalat sanayi PMI endeksi şubatta 50,1 ile yatay

● Yurt içinde bugün şubat dış ticaret verisi açıklanacak

● Ayrıca finansal kesim dışındaki firmaların açık pozisyonu yayınlanacak ABD hisse senedi piyasaları, imalat sanayi PMI şubat verisinin aşağı yönlü güncellenmesine rağmen ocak ayının üzerinde seyretmesinin yarattığı olumlu hava ile açılışta bir miktar yükseldikten sonra, ISM imalat sanayi şubat verisinde fiyatların artış, istihdamın ise üretim ve yeni siparişlerle birlikte daralma bölgesinde yer almasıyla birlikte satış baskısı yedi. İki kere dipten alım denemesi görülen hisse senedi endekslerinde alıcı tarafında tutunma sağlanamaması ile S&P500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri günü sırasıyla %0,5 ve %0,7 düşüşlerle sonlandırdı. Euro Bölgesi (EB) hisse senedi endeksleri, Almanya’da şubat ayı nihai imalat sanayi PMI verisinin aşağı yönlü güncellenmesi ve enflasyonun piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşmesi sonrasında satıcılı bir seyir izledi. Piyasalar genelinde günlük %0,4 ilâ %0,8 arası kayıp gerçekleşti. ABD tahvil piyasasında ISM imalat sanayi fiyat endeksinin artış yönünde olmasıyla satışlar hakimdi. 2 yıllık tahvil getirisi %4,88’e, 10 yıllık tahvil getirisi ise %3,99’a çıktı. 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil getirisi farkı -90bps’den -88bps’e geldi. Dolar endeksi %0,4 geriledi ve günü 104,4’ten sonlandırdı. Brent petrol aktif vadeli kontrat fiyatında ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) haftalık petrol stoklarında 24 Şubat haftasında 1,2mn varil artış gerçekleşmesine rağmen Çin’in imalat sanayi PMI verisinde gösterdiği güçlü toparlanma alımları destekledi: %0,584,3$/bbl. Altının ons fiyatı yeni ayın ilk gününde %0,5 yükselerek günü 1.837$/ons’tan sonlandırdı.

● Almanya’da TÜFE şubatta öncü veriye göre aylık %0,8 ile beklentilerin (%0,5) üzerinde artarken, yıllık artış oranı %8,7 ile sabit kaldı. Gıda ve enerji fiyatları ise yıllık bazda sırasıyla %21,8 ve %19,1 arttı. Yurt dışında bugün Euro Bölgesi öncü TÜFE verisi açıklanacak.

● ABD’de konut kredisi başvuruları son 3 haftadır düşüşte: 24 Şubat ile biten haftada haftalık düşüş %5,7 oldu. 30 yıl vadeli konut kredisi faiz oranı yükseliyor; üç haftada artış 53bps ile %6,71 seviyesinde. ABD’de imalat sanayi PMI endeksi nihai verisi 47,3 ile öncül verinin (47,8) altında kalırken, inşaat harcamaları ocakta aylık %0,1 ile beklentilerin aksine daraldı. ISM imalat sanayi endeksi ise şubatta 47,7 olarak gerçekleşti; endeks son dört aydır eşik seviyenin altında. Alt endekslerden yeni siparişlerde yükseliş görülmekle birlikte endeks hala daralma bölgesinde. Fiyat endeksi 6,8 puan artışla 51,3’e yükseldi. İstihdam endeksi ise eşik seviyenin altına geriledi.

● Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI endeksi nihai verisi, öncül veriyle aynı seviyede (48,5) gerçekleşti. Artan talep, tedarik zincirlerinde iyileşme endeksteki toparlanmada etkili. İngiltere’de imalat sanayi PMI endeksi ise öncül verinin hafif üzerinde 49,3 olarak gerçekleşti. Ülkede üretim, zayıflayan girdi enflasyonu ve azalan tedarik zinciri sıkıntılarının etkisiyle sekiz aydır ilk kez arttı.

● Yurt içinde PMI endeksi şubatta imalat sanayiinin deprem felaketinden olumsuz etkilendiğine işaret etmekle birlikte mevsimsellikten arındırılmış olarak 50,1 ile yatay seyretti. Deprem, üretim ve yeni siparişlerde ılımlı düzeyde yavaşlamaya neden oldu. Siparişler hem iç hem dış talep kaynaklı gerilerken, sektörel veriler iç talep kaynaklı yavaşlamanın daha kuvvetli olduğunu ima ediyor. Tedarikçi teslim sürelerinde de hemen hemen genele yayılan artışlar var. İstanbul Ticaret Odası (İTO) şubatta aylık verisine göre, İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi %3,83, Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise %2,38 arttı. Yıllık artışlar ise sırasıyla %78,62 ve %78,69.

● Yurt içinde bugün ise Ticaret Bakanlığı şubat ayına ilişkin geçici dış ticaret verisini açıklayacak. Ayrıca TCMB, aralık finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri verisini açıklayacak. Reel sektörün net döviz açık pozisyonu kasımda aylık 3,8 milyar $ artarak, 86,9 milyar $ ile Ağustos 2022’den sonra en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Piyasa ve Teknik Görünüm 

● BIST-100 hafta başında 5.000 seviyesinden başladığı yükseliş eğilimini dün de korudu. Hisse bazlı değişimler özellikle otomotiv ve havacılık sektörü hisselerinde belirginlik kazanırken, endekse en büyük katkının holding ve demir çelik hisselerinden geldiği görüldü. BIST’in olumlu gelen bilançolar ve banka hisselerindeki temettü açıklamaları ile birlikte yükseliş eğilimini bugün de korumasını bekliyoruz.

Teknik Yorum: BIST100 dün günün genelinde alım ağırlıklı bir seyir izledi. Kapanış 5323 seviyesinde gerçekleşti. Endekste 5200 seviyesi üzerindeki hareketi yükseliş eğiliminin bir miktar daha güç kazanması olarak değerlendiriyoruz. Beklentimiz paralelinde 5320- 5500 bandı gün içerisinde test edilirken, kapanış bandın alt sınırında. Bu bölgedeki kapanışı iyimserliğin devamı olarak değerlendiriyoruz. 5390 ara direnç olmakla birlikte, içerisinde bulunduğumuz son yatay kanal bölgesi üst sınırı olan 5660 seviyesinin gündemde olduğunu düşünüyoruz. Endekste 5200- 5100 bandı kısa periyot için destek ve tepki bölgesi olarak değerlendirilebilir. Üzerindeki hareketin korunması yükseliş yönlü beklentinin korunduğu anlamına gelebilecektir.

Şirket Haberleri Devamı

Tofaş ;

Stellantis Grubu ile yeni bir anlaşmaya vardı. Tofaş, Peugeot, Citroen, Opel ve DS'nin Türkiye distribütörü olan Stellantis Otomotiv'in %100'ünü 400 milyon Euro'ya satın aldı. Ayrıca kapanışı takip eden ilk sekiz mali yılın her birinde Stellantis Otomotiv faaliyetlerinden elde edilen ve değerlemeye esas beklentileri yansıtan sözleşmedeki referans tutarları aşan nakit akışlarının %77,5'i oranında şarta bağlı performans ödemesi de bulunmaktadır. Tofaş'a, halihazırda Türkiye'de Stellantis Otomotiv tarafından yürütülen, Türkiye ile sınırlı olarak Stellantis markalı (Peugeot, Citroen, Opel ve DS) araçların ve yedek parçalarının ithalat ve satış hakkı verilecektir. İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir. İç pazar ve ihracat için Tipo/Egea modeline ilişkin sözleşme 31 Aralık 2025'e kadar uzatıldı. Stellantis, 2025 yılı başından itibaren 5 marka için öngörülen yeni "K0" modelin hafif ticari araç ve "Combi" versiyonlarının Türkiye'de münhasır üretim ve satış hakkının Tofaş'a verilmesine karar vermiştir. Beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonları üretilecektir. Temmuz 2023'te gerçekleşmesi beklenen yeni modelin hazırlıkları başlayana kadar Doblo modelinin iç pazara dağıtım için üretimi devam edecektir. Fiorino modelinin sözleşmesi 31 Aralık 2024 tarihinde sona erecek. Yorum: Bu, Tofaş için uzun zamandır heyecanla beklenen bir haberdi. Stellantis Otomotiv'in satın alınmasıyla Tofaş, HA pazarında 2022 rakamlarına göre %31,9 pazar payına ulaşacak. 2022 rakamlarına göre Koç Holding, anlaşmanın ardından %41,8 HA pazar payına ulaşacak. Açılışta olumlu bir tepki bekliyoruz.

  • svg
    +90 850 308 61 00
X