Bülten

GÜNLÜK BÜLTEN - 26.12.2022

Resim

Yurt içinde iktisadi yönelim anketi ve güven endeksleri açıklanacak

● ABD’de dayanıklı mal siparişleri beklentilerinüzerinde daraldı

● Kişisel tüketim harcamalarıenflasyonu ise beklentilere paralel

● Yurt içinde yabancı turist sayısı kasımda yıllık %44,6 arttı ABD hisse senedi piyasalarında kişisel tüketim harcamalarında görülen aşağı yönlü seyir haftanın son iş gününde piyasalara moral verdi. Ayrıca Michigan Üniversitesi tüketici güveni anketinde de enflasyon beklentilerinin yumuşaması, veriye bağlı hareket edeceğini vurgulayan Fed’in frene basabileceği algısını güçlendirdi. S&P500 ve Nasdaq Bileşik endeksleri haftayı sırasıyla %0,5 ve %0,2 kazanımlarla tamamladı. Euro Bölgesi (EB) hisse senedi endeksleri ise düşük hacimli ve karışık seyretti. Endekslerdeki günlük değişim -%0,2 ilâ +%0,5 arasında gerçekleşti. ABD tahvil piyasasında PCE deflatöründe Ekim 2021’den en düşük aylık artış hızı görülmesine rağmen satış eğilimi devam etti: 2 yıllık tahvil getirisi %4,32’ye, 10 yıllıklar ise %3,75’e yükseldi. 10 ve 2 yıllık tahvil getiri farkı -59bps’ten -57bps’e geriledi. Dolar endeksi günü %0,1’lik düşüşle 104,3’ten sonlandırdı. Brent petrol aktif vadeli kontrat fiyatları G7’nin petrolde tavan fiyat uygulaması sonrası Rusya’nın gelecek yıl petrol üretimini %5-7 arasında azaltabileceği yönündeki haberler ile yükseldi ve Cuma gününü %3,6 artışla 83,9$/bbl’den tamamladı. Altının ons fiyatı haftayı hafif artışla (%0,3) 1.798$/ons seviyesinden sonlandırdı.

● ABD’de kişisel gelirler kasımda aylık %0,4 ile (beklenti: %0,3) piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Reel tüketim harcamaları ise üç aylık yükselişin ardından kasımda yatay gerçekleşti. Fed’in yakından takip ettiği kişisel tüketim harcamaları enflasyonu (PCE) ise kasımda aylık %0,1, yıllık %5,5 ile beklentilere paralel arttı. Gıda ve enerji kalemleri hariç çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda %0,2 ve yıllık bazda %4,7 arttı. Dayanıklı mal siparişleri ise kasımda aylık %2,1 azalarak ekonomide yavaşl amaya işaret etti. Ulaştırma sektörü %6,3 ile sert düştü. Ulaşım hariç siparişler ise %0,2 arttı. Buna karşın Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi aralık ayında nihai açıklanan veriye göre 59,1’den 59,7’ye yukarı yönlü revize edildi. Beklentilerdeki iyileşme endeksin yükselişinde etkili oldu.

● Yurt içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı verisine göre kasım ayında yabancı turist girişleri yıllık %44,6, ocak-kasım döneminde ise %84,8 artışla 42,2 milyona ulaştı. Açıklanan kasım ayı seviyesi 2019 yılı aynı döneminin de üzerinde. Turist sayısındaki olumlu eğilimin sürmesine bağlı olarak seyahat gelirleri de artmaya devam ediyor; yılın ilk on ayında toplam 36,8 milyar $’a ulaştı. Yılı 43,3 milyar $ seviyesinde tamamlayacağını değerlendiriyoruz.

● Yurt içinde bugün reel kesim ve sektörel güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verisi açıklanacak. Reel kesim güven endeksi mevsimsellikten arındırılmış (m.a) olarak kasım ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 101,3 seviyesine gerilemiş idi. Kapasite kullanım oranı (m.a.) ise son iki aydır azalıyor; kasımda %75,9 ile Mayıs 2021’den beri en düşük seviyesine gerilemişti. Sektörel güven endekslerinde ise perakende sektöründe iyileşme devam ederken, hizmet sektöründe düşüş görüldü. İnşaat sektörü güven endeksinde ılımlı yükseliş eğilimi sürdü. TCMB 2023 Yılı Para ve Kur Politikası Metni’ni, 30 Aralık 2022 Cuma günü yayımlayacağını açıkladı.

● Yurt içi piyasalarda $/TL bu sabah 18,66 seviyelerinde. Tahvil piyasasında 2 yıllık getiriler haftalık bazda toplam 84 bps azalışla haftayı %9,52’den tamamladı.

Piyasa ve Teknik Görünüm

● BIST-100 geçtiğimiz haftayı %4,6 getiri ile kapattı ve yılbaşına göre getiri %194 oldu. Geçtiğimiz hafta altın madenciliği, gübre, kimya hisseleri olumlu ayrışırken, banka, sigorta, bilişim ve havacılık hisselerinde satış baskısı daha belirgindi. Yeni haftada BIST’in ağırlıklı olarak yurtiçi dinamiklerin etkisi altında olmasını bekliyoruz. Yılın son haftasında ABD ve Avrupa tarafında haftanın ilk günü piyasalar kapalı olacak. Hafta boyunca da yurtdışı tarafta nispeten aktivitenin sakin kalması beklenebilir. Bununla birlikte Rusya – Ukrayna gerginliğinde son günlerde artan risklerin varlığı piyasaları etkileyebilir. Yurtiçi tarafta ise bu haftanın gündeminde güven endeksleri, kapasite kullanım oranı, dış ticaret verileri yer alıyor. BIST’in haftaya alıcılı bir eğilimle başlamasınıbekliyoruz.

● Teknik Yorum: BIST100 haftanın son işlem gününde günün genelinde yatay hareket izledi. Kapanış 5455 seviyesinde gerçekleşti. BIST’te yükseliş trendi korunuyor. 5500 direnç bölgesi hafta genelinde zorlanırken bu bölgenin hemen altında kapanışlar devam ediyor. BIST’te 5400-5350 bandı yakın destek, 5250 seviyesi altı ise kısa periyot için zayıflama bölgesi olarak düşünülebilir. Üzerindeki hareketin korunması yükseliş yönlü beklentinin güçlü kalması olarak değerlendirilmeli. Bu aşamada olumlu teknik görünüme de bağlı olarak 5500 direnci sonrasında, yeni hareket bölgesi olarak değerlendirdiğimiz 5850-6050 bandının gündemde olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Şirket Haberleri Devamı 

● Ford Otosan ;

Ford Romania’nın kesinleşen bilanço ve yeni nesil courier yatırım tutarı düzeltmesi sonrasında hesaplanan nihai fiyat düzeltmesi 12.9mn Euro olmuştur. Söz konusu tutar 15 gün içerisinde Ford Otosan tarafından ödenecektir.

 Aydem Yenilenebilir Enerji ;

pay geri alımı kapsamında alınan ve şirketin sermayesinin yaklaşık %0,8'ini temsil eden yaklaşık 5,73mn payın tamamını 24,76TL/hisse fiyatla 23 Aralık tarihinde Borsa İstanbul'da özel emirle blok satış yöntemiyle yabancı bir kurumsal yatırımcıya sattığını açıkladı. Satış fiyatı 22 Aralık tarihli kapanışa göre yaklaşık %9 iskontoya işaret ediyor. Satışa konu olan hisselerin piyasada olası satışının Aydem hisselerinde önümüzdeki dönemde baskı oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Çağlar Göğüş, Doğan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ;

Galata Wind payları ile ilgili olarak 23.06 TL fiyat ile yaklaşık 920,6 payı 23/12 tarihinde sattığını açıkladı. İşlem sonrası Çağlar Göğüş’ün Galata Wind sermayesindeki payı 23/12 tarihi itibariyle %0.027 sınırına geriledi. Sinyal etkisinden dolayı haberin hisse için hafif olumsuz olduğunu düşünüyoruz.

Turkcell, Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.'nin ("Global Tower") ;

belirli bir miktar hissesinin halka arzına hazırlık sürecini başlatma kararı aldığını duyurdu. Turkcell, şirketin halka arz sürecini 2016 yılında başlatmıştı ancak o dönem başarılı bir şekilde sonuçlanmadı. Global Tower, 10,9 bin (sahip olunan + kullanım hakkı) kule portföyüne sahiptir ve 4 ülkede faaliyet gösteren bölgesel bir oyuncu. Şirket, 2021 yılını 627 milyon TL gelir ve 422 milyon TL FAVÖK (%67 FAVÖK marjı) ile kapattı. Global Tower’ın yüksek karlılığa sahip varlık hafif iş modeli sayesinde Turkcell’in mevcut değerleme çarpanlarından daha iyi bir değerleme çarpanına sahip olmasının muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Potansiyel Olumlu.

Otokar ;

%100 bağlı ortaklığı Otokar Europe S.A.S., 2021 ve 2022 yıllarında Consip S.P.A (İtalya Merkezi Satınalma Ofisi) ile imzalanan çerçeve sözleşmeler kapsamında toplam 34,2 milyon Euro tutarında 2 sipariş almıştır. Autolinee Toscane SPA firmasından yaklaşık 12,6 milyon EUR bedelli 28 adet Vectio UH Dizel ile 30 adet Kent LF CNG ve Regione Puglia Dipartimento Mobilita (Puglia Bölgesi Ulaştırma Dairesi) ile yaklaşık 21,6 milyon EUR bedelli 90 adet Kent LF CNG sözleşmeleri imzalanmıştır. Söz konusu siparişler kapsamındaki teslimatların 2023 yılı ikinci yarısındabaşlayarak partiler halinde 2024 yılı ilk yarısıiçinde tamamlanması planlanmaktadır(SınırlıOlumlu).

FONET Bilgi Teknolojileri ;

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ile 12 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımısözleşmesini 10,6 mTL bedelle23.12.2022 tarihinde imzaladı.

 Hektas ;

%100 bağlı ortaklığı Ferbis Tarım’ın halka arzı için SPK’ya başvuracak. (Hafif Olumlu) Ferbis Tarım bitki koruma sektöründe faaliyet göstermekteydi. Hektaş Ferbis Tarım’ın (daha önce FNC ismiyle) %100’ünü Kasım 2017’de 14,1 milyon TL’ye (3,6 milyon dolar) almıştı. Ferbis’in üretim kapasitesi Kasım 2017’de 3.291 ton seviyesindeyken marka dönüşümüyle beraber yapılan yatırımlarla birlikte 2022 sonunda 18.500 tona çıkarıldı. 

  • svg
    +90 850 308 61 00
X